Znaczenie recyklingu metali dla gospodarki

Recykling czyli ponowne wykorzystanie metali z odpadów jest koniecznością naszych czasów, a zarazem staje się obecnie  jedną z bardzo dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki, realizującą w praktyce  zasady zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego.

Postęp technologiczny jaki odbywa się na naszych oczach powoduje ciągły wzrost popytu na metale, w tym metale kolorowe i rzadkie. Jednocześnie obserwujemy stały wzrost liczby odpadów, które zawierają metale konieczne do procesów produkcyjnych. Stąd też ponowne wykorzystanie pełnowartościowych surowców zawartych w odpadach jest jedynie słuszną drogą dalszego rozwoju.

Obecnie ogromna część produkcji metali na świecie pochodzi z ich recyklingu – np. 25- 35 % miedzi i aluminium pochodzi z recyklingu złomów tych metali, a w przypadku złomu stalowego poziom ten sięga nawet 40 – 50 %

Obecnie około 20% całkowitej produkcji miedzi w KGHM pochodziło z recyklingu złomów miedzi. Udział ten będzie jednak rósł. Strategia KGHM Polska Miedź na lata 2019-2023 zakłada wzrost produkcji hutniczej z wsadów obcych, w których istotną część stanowią złomy miedzi, do 35 proc. w 2030 roku.

Podlegająca w 100 proc. recyklingowi miedź może być wykorzystywana ponownie bez utraty swoich właściwości. Ogromną zaletą recyklingu metali jest fakt, że do ich produkcji zużywa się istotnie mniej energii niż ma to miejsce w procesie wydobycia i uszlachetnienia metalu metodą kopalną. Dla przykładu w przypadku aluminium jest to oszczędność na poziomie 95%, dla miedzi 85%, a dla stali 74%. Istotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię w tym procesie oznacza ograniczenie emisji CO2 m.in. dla aluminium 92%, miedzi 65% i stali 58%

Recykling metali jest więc zdecydowanie tańszy niż ich wydobycie. Pozwala też oszczędzać zasoby metalu, które są ograniczone,  dla przyszłych pokoleń.  Odzysk metali eliminuje koszty wydobycia, transportu oraz zapobiega negatywnemu wpływowi procesów wydobycia na środowisko naturalne.

Bez prężnie działającej branży recyklingu ceny metali byłyby zdecydowanie wyższe, a tym samym produkty codziennego użytku miałyby znacząco wyższą cenę. Sektor recyklingu jest też istotną branżą ze względu na kreowanie nowych miejsc pracy dla pracowników o różnym poziomie umiejętności. Firmy zajmujące się  recyklingiem tworzą tysiące miejsc pracy dla pracowników o różnych umiejętnościach i stopniu wykształcenia.

W ostatnich latach coraz większa liczba producentów dóbr dostosowuje swoje procesy technologiczne w taki sposób, aby do produkcji używać złom i metale pochodzące z odzysku.  Odpady i złom metali odgrywają zatem obecnie kluczową rolę w rozwoju przemysłu, a wieloletnie plany rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej i krajowe porządki prawne zakładają sukcesywne zwiększanie poziomów recyklingu.

Niektóre kraje decydują się nawet na wprowadzenie ograniczeń w wywozie złomów metali w postaci ceł lub innych barier. Zrównoważone podejście,  stawiające na ponowne wykorzystanie odpadów i złomów metali pozwala realnie zwiększyć zyski krajowego  przemysłu o setki milionów złotych rocznie.

To właśnie dzięki rozwojowi branży recyklingu i ponownemu wykorzystaniu metali  przemysł polski może być  konkurencyjny do przemysłu dalekowschodniego jak i innych krajów Unii Europejskiej. W związku z tym koniecznością staje się wspieranie,  na poziomie unijnym i krajowym,  rozwiązań stymulujących rozwój firm z branży recyklingu, albowiem znaczenie odzysku metali dla gospodarki będzie stale rosło.

W niniejszym artykule wykorzystano informacje zawarte w materiale Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu pt. „Znaczenie recyklingu złomów metali dla polskiej gospodarki”.